HUJapan 2017 – Day 10: Zen Life

אתמול התחילה השנה החדשה והיום התחיל בסימן של שינוי ותחילתו של הסוף. הבוקר, לאחר נסיעה של כשלוש וחצי שעות לניגאטה, נפרדנו מהנהגת הנפלאה שלנו, ציטוסה, ופגשנו את אוסודה סנסיי ואת שאר צוות המורים, אשר אותם רובנו לא פוגש בפעם הראשונה. אוסודה סנסיי הוא נזיר בודהיסטי ומורה לאומנות הקליגרפיה היפנית אשר נקראת שודו. פעם בשנה מזה תשע שנים, מגיע אוסודה סנסיי עם הצוות הנאמן שלו לאוניברסיטה העברית על מנת להעביר סדנת קוקוגי של ארבעה ימים. בשונה משודו, בקוקוגי מתבצעת חריטת הסימניה על טבלת עץ ומדובר בעבודה מורכבת ולא קלה בכלל, שנעשית בכמה שלבים ובהדרכה צמודה של המורים. הסדנה אינה עולה כסף עבור הסטודנטים באוניברסיטה, שמגלים עולם חדש וגם זוכים ללמוד עם אחד ממורי הקליגרפיה הטובים ביותרוכל זה נעשה בהתנדבות של הצוות. נוסף על כך, אוסודה סנסיי שומר על קשר קרוב עם האוניברסיטה העברית וזוהי השנה השנייה שבה הוא לוקח את חברי הסמינר תחת חסותו ומלווה אותם למנזר בודהיסטי

IMG_6772
שדות האורז של נייגאטה
IMG_4048
נפרדים מצ’יטוסה-סאן, הנהגת שלנו

הגיע היום לו ציפינו ולמען האמת, קצת חששנו. חששנו גם מהאירועים הקרבים ובאים, אך גם בגלל העובדה שפרופסור אורבך ומר איליה התלבשו בצורה דומה להפליא ועל כן היה לנו קשה מאוד להבדיל ביניהם. תוכלו לשפוט בעצמכם

IMG_4072b

ידענו שהיום נישן במנזר זן, נתרגל חיי מנזר נוקשים, ונקום בשעה 4 לפנות בוקר על מנת לעשות מדיטציה. לאחר שמיקמנו את המזוודות במנזר, יצאנו אל המוזיאון התרבות הצפונית“. זכינו להכיר את משפחת איטו. משפחה עשירה בעלת אחוזה שכיום משמשת כמוזיאון. המוזיאון אף הציג את קשרי הידידות בין הניצב האמריקאי ראלף רייט לבין איטו שהכירו באוניברסיטת פנסילביניה ואף זכו לראות זה את זה לאחר שראלף הוצב ביפן על מנת לחקור את איטו. לאחר מלחמת העולם השנייה השלטון האמריקאי שאף לפרק את התעשיינים הגדולים מתוך חשד כי הם היוו גורם נוסף למיליטרליזם היפני. מאחר שאיטו היה איש עשיר רייט נאלץ לחקור אותו וכך השניים נפגשו. ביקרנו בחדר האמבטיה ובמטבח ולאחר מכן התפעלנו מיצירות האומנות השונות שהיו פזורות ברחבי החדרים ומהגנים היפים והשלווים המעוצבים בסגנון יפני מסורתי. אחת מכותבות הבלוג אף תגיד כי למרות שביקרה במקדשים רבים ביפן, הגן הזה הוא המראה היפה ביותר שהיא ראתה כאן. זה היה מהפנט, ואפילו טיפות הגשם נראו כאילו הן עוצבו בכוונה על מנת להתאים לגן היפהפה. וכפי שאמרה כנרת לוי, המזכירה האגדית של החוג, “כמה יופי יכול להיות במקום אחד?”

IMG_4088.JPGIMG_4090.JPGIMG_4094.JPGIMG_4158.JPGIMG_4116.JPGIMG_4106.JPGIMG_6724.JPGIMG_6701.JPGלאחר שיצאנו מן המוזיאון חזרנו אל המנזר. בכניסה למנזר צפינו בלוחות הכניסה שהכין אוסודה סנסיי. השליטים היו כה יפים ומרשימים. התחלנו את השהות שלנו במנזר במעין חצי יום אוריינטציה“. לאחר שאחד הנזירים הקריא לנו את הלוז, הסבירו לנו איפה נמצא כל דבר במנזר. לאחר מכן, למדנו את צורת ההליכה במנזר, את הצורה שבה קדים וכמובן שהוסבר לנו כיצד מתרגלים את מדיטציית הזן שנעשה למחרת לפנות בוקר. על אף האמונה כי מהות המדיטציה הינה להתיישב ולנסות לנקות את הראש ממחשבות, יש טקס קבוע ובלתי ניתן לשינוי של כניסה למקום שבו מתבצעת המדיטציה וההכנה למדיטציה עצמה. ביפן, ישנם טקסים רבים. החל מטקסים דתיים ועד טקסים יומיומיים כמו טקסי תה. מה שהפתיע רבים בתרגול הייתה העובדה שלמחרת, מי שיושב לא נכון או חלילה נרדם, מקבל מכה בגב. ההדגמה נראתה כואבת, אבל אנחנו מהאוניברסיטה העברית ומזמן יודעים שקשה זה טוב וכואב זה מצוין. לאחר התרגול של המדיטציה, תרגלנו את התפילה. האם נצלח במשימתנו בבוקר? כל זאת ועוד, בפרקים הבאים.

IMG_4165.JPGIMG_4179.JPGIMG_4220.JPGIMG_4241.JPGלאחר מכן זכינו לחוות ארוחת ערב, לאחר תרגול לא ארוך. גם ארוחה היא טקס לא פשוט. קודם כל, יש לאכול בקצב של האדם הבכיר ביותר בשולחן. כפי שתוכל להעיד שוב אחת מכותבות הבלוג שאת שמה לא נציין (פולינה), זה לא קל בכלל ואתם עלולים להישאר רעבים אם תאכלו לאט מדי. בנוסף, יש ברכה שנאמרת לפני תחילת הארוחה וברכה שנאמרת בסופה, יש סדר מסוים שבו צריך לאכול, יש ישיבה מסוימת שבה רצוי להישאר והיא לא קלה בכללישיבה על הברכיים עם רגליים מתוחות (סייזה) וכמובן הקושי הכי גדוללסיים את כל האוכל בצלחות. שום פתית אורז לא יהיה דבוק לקערה!

IMG_4255.JPGIMG_4259.JPG

סיימנו את הארוחה. לאחר מכן הגיע כתב מעיתון מקומי ושאל שאלות על החוויה הראשונה שלנו במנזר בודהיסטי. הוא שאל על ארוחת הערב ועל התחושות שלנו. לאחר הפסקה של כחצי שעה התחלנו בסדנת קליגרפיה קצרה שהעבירו לנו אוסודה סנסיי והצוות שלו. כל אחד בחר סימניה, ולאחר תרגול על דפי טיוטה כתב אותה על נייר מיוחד, סמוך לשמו ולברכה שהוא מבקש. בחודש הבא ייסע אוסודה סנסיי למקדש שיין שבסין, וישים שם את הברכות שלנו. פתק בכותלגרסת אסיה.

IMG_4298.JPGIMG_6805.JPGIMG_6811.JPGIMG_6818.JPGIMG_6813.JPG

לאחר המקלחות וההתארגנויות, חלק מאתנו תרגלו כמה תרגילי יוגה בהדרכתה של הדס. התחלנו הרבה, שרדה רק סיני. לאחר הצליל הדרמטי שבישר כי יש לנו שבע דקות לכיבוי אורות, הלכנו לישון ולהתאמן בלב על צעדי הטקס שקודם למדיטציה. מתי שוב תהיה לנו הזדמנות לתרגל מדיטציה אמיתית עם נזירי זן?

The last days of the seminar are here and today we moved to Niigata. After 3 hours of drive we finally arrived. Today we are staying in Buddhist temple and we are very excited. After we ate lunch we arrived to a museum about the culture of northern Japan. The museum was a mansion of a rich family named Itou. We have learned about the relation between Itou and Ralph Wright. Ralph was an American citizen who became friends with Itou after studying together in Pennsylvania. Later, Wright came to Japan to investigate Itou after WW2. We saw many Japanese traditional masterpieces and visited the beautiful gardens. Then we came back to the temple and learned about the rules of the priests and how to do Zen meditation. Almost everything in Japan is a ceremony, and in the Zen temple, even dinner has strict rules of behavior. After we ate a Buddhist dinner, the famous artist Osuda sensei taught us how the write calligraphy and asked us to write our wishes. When the class was over we took a traditional bath and now we are getting ready to bed. Tomorrow we’ll wake up early in the morning to do a meditation.

https://youtu.be/Yl1tMO8zDzI

Blog Writers: Hana & Polina

Photography: Alina Imas


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s