HUJapan 2018 – Day 7

בוקר ראשון בנאגו, אוקינוואה. התחלנו את היום עם אוכל של קונביני שקנינו בלילה לפני ובשעה 8:45 יצאנו לדרך לפגוש את סוגימוטו-סאן, עיתונאי יפני שלמד עם דני בהרווארד אשר מתמחה בביטחון לאומי.
סוגימוטו סאן נשאל על דעתו לבסיסים האמריקאים והסביר שהוא בעצמו תומך בקיומם הכללי אך קיימות מספר בעיות שמפריעות לאוקינואיים בחיי היום יום. הבעיות החלו בשנת 1995, לאחר מקרה אונס של ילדה בת 12 על ידי חיילים אמריקאים. מקרה זה גרם לניסיונות רבים של פוליטיקאים לסגור את הבסיסים ולהפגנות רבות מטעם האוכלוסייה המקומית. בעיות נוספות נוגעות למיקומם של הבסיסים, אשר ממוקמים בלב ערים, צמוד לאוכלוסייה אזרחית, מה שפוגע קשות באיכות חייהם של התושבים. מהבסיסים ממריאים ונוחתים כלי טיס רבים והם פעילים רבות לאורך כל שעות היום, מה שהפך אותם למטרד סביבתי אשר יוצר רעש נוראי (חווינו במשך 10 דקות 3 המראות שונות, כאשר כל אחת הייתה רועשת במיוחד). נוסף על מטרד הרעש, מיקום הבסיסים מסוכן מאד – בשנת 2004 התרסק מסוק על גג אוניברסיטת אוקינוואה. למרות שלא היו נפגעים בנפש, חלק מהריסות המסוק הגיעו עד לגן ילדים סמוך. אירוע דומה נוסף התרחש בשנת 2016. כל אלו מעיבים על תחושת הביטחון של האוקינוואיים, אשר חשים חוסר הוגנות בשל נטל הבסיסים האמריקאים, ש- 70% מהם ממוקמים באוקינוואה (והשאר במיינלנד יפן).
דיברנו על ניסיונות העברת הבסיס למפרץ הנוקו, לאזור כפרי יותר. אחת הבעיות בהעברת הבסיס הינה קיומו של יונק ימי בסכנת הכחדה במקום המיועד להקמה, מה שמעלה התנגדות רבה להעברה בקרב האוקינוואים.
בשנת 2009 המפלגה הדמוקרטית ניצחה ומי שנבחר טען שצריך להוציא את הבסיס מיפן אבל כשל.
קיים קונצנזוס ביפן שצריך להפחית את הנוכחות האמריקאית מאחר וכיום אין סכנה למלחמה, אך קיימים אלו החוששים מסין וצפון קוריאה ולכן מדגישים את הצורך בבסיסים. סוגימוטו סאן נשאל על ידי תאיר מדוע הבסיסים נמצאים דווקא באוקינוואה, והלה השיב כי אוקינוואה הינה מיקום אסטרטגי חשוב אשר ממוקם קרוב לקוריאה ולטאיוון ולכן מחזק את מטריית ההגנה האמריקאית באזור, אשר מהווה אינטרס משותף לסובבים.
סוגימוטו דיבר על הבחירות המתקרבות למושלות האי ועל המועמדים. דיברנו על דפוסי הצבעה ביפן בעקבות שאלתו של ניסים, וסוגימוטו הסביר שהמועמד שנחשב ליורשו של המושל הקודם יגרוף את קולותיו שלו וככל הנראה ינצח. הוא ציין גם, שמאחר ואוקינוואה הייתה ממלכה בעבר, התושבים רואים במושל כמלך במובנים מסויימים. דיברנו על החברה האוקינוואית כחברה עם קשרים משפחתיים הדוקים, בדומה לשבט, וכיצד הם דומים בהקשר זה יותר לקוריאה וסין מאשר ליפן. סוגימוטו סאן נשאל על תיירות וטען שהיא מבוססת ברובה על הבסיסים מה שהפתיע אותנו מאחר ואוקינוואה הוא אי יפהייפה בפני עצמו. הוא הסביר על יוקר הנדלן בשל קניית דירות מסיבית על ידי סינים, מה שהעלה את מחיר הקרקעות ואף השווה אותו לטוקיו במובן זה.
בהמשך לאמירתו כי הבסיסים מסייעים לתיירות, אמר סוגימוטו סאן כי האוקינוואים לא רוצים להשתמש בבסיסים כנכס תיירותי ומעדיפים להדגיש את ייחודיותם הנובעת מהסביבה, התרבות וההיסטוריה.
אנו מסיקים כי בחירה זו קשורה גם לתקופת השלטון האמריקאי ולקולוניאליזם כמו גם לקונוטציות השליליות שהוא מעלה. הוא נשאל גם כיצד אוקינוואה כה ענייה ביחס ליפן (אוקינוואה מדורגת כמחוז העני ביותר ביפן), והסביר שמאחר ואין לה מספיק חומרי גלם משלה ומחסור במים, יש מחסור חמור במשקיעים. רוב החברות הגדולות כגון השכרת רכבים ומלונות הן למעשה חברות מהמיינלנד, כך שמרבית הכסף שנכנס לאוקינוואה מבנייה ותיירות מגיע ליפן ולא לאוקינוואה.
גיל שאל שאלה פרובוקטיבית ומעניינת במיוחד על האם לדעתו במידה והסינים יבחרו לתקוף את אוקינוואה, האם האמריקאים יצאו להגנתה, וסוגימוטו טען שהנוכחות האמריקאית באי חייבת להיות מוצדקת ושלדעתו לא הייתה להם ברירה. דיבר גם על חששות שבעקבות הצהרות שונות של טראמפ, הבסיסים יוצאו מאוקינאווה בשל העלות הכלכלית, אך למעשה, מסתבר כי יותר כלכלי לארצות הברית להחזיק את הבסיסים באוקינואה מאשר על אדמתם שלהם.
לאחר מכן נסענו לארוחת צהריים בה פגשנו במקרה לחלוטין בחור ישראלי שעבד בבאסטה וגר ביפן כ22 שנים. שוחחנו עמו מעט והוא סיפר לנו על המטרד של הבסיסים ועל כך שלדעתו האמריקאים בחיים לא היו מוכנים להקים בסיסים בקרבה כזו לאוכלוסיה אזרחית אצלם בבית. לאחר הארוחה נסענו לנקודת תצפית על מנת להראות את מה שניתן מבסיס פוטנמה, בסיס מארינס אמריקאי, ושם טל העבירה פרזנטציה קצרה על המקום. ראינו בונקרים יפניים ששימשו בקרב על אוקינוואה את היפנים בלחימה את האי. לאחר המשכנו לעוד מצוד של בונקרים ומטה תת קרקעי מרשים שנבנה בעבודות כפייה על ידי האוקינוואים בטרם הגיעו האמריקאים אל האי במטרה להכינו לפלישה. שם גיל העביר סקירה על המקום ושיתף עובדות מעניינות. הורגש נרטיב נגד הצבא היפני.
דיברנו רבות במהלך הנסיעות על זיכרון היסטורי במדיות שונות, כגון מנגה, סרטים, ספרים, זיכרון שבעל פה וכ’ו.
בערב נסענו לבית שלום, שם קיימנו מפגש מרגש במיוחד עם חברי האגודה של הנוצרים היפנים ידידי ישראל (או בית שלום), שהוקמה בשנות ה40′ על ידי האב אוטסוקי. הקהילה חשה קשר עמוק לישראל ולירושלים בפרט והינה מרכיב מרכזי בזהותם. הם קיבלו אותנו בשירת ירושלים של זהב וחורשת האקליפטוס בעברית צחה וכולנו התרגשנו מאד. קיבלו אותנו מאד יפה ולבסוף קינחנו בישיבה משותפת הכללה דיבור ביפנית תוך נשנוש ממתקים יפניים. לאחר שבילינו בחברתם מספר שעות, אנשי בית שלום הסיעו אותנו במשך כשעה בחזרה למלון. היום הסתיים כשכולנו הלכנו לנשנש בקונביני.
Today we went to meet a journalist named Mr. Sugimoto who explained Okinawa’s history to us, he also explained the military bases situation and about the upcomming elections. Later we went to observe the Futenma base from the top of a building and ate lunch there. We continued to another location to observe the base, and on our way we saw many caves, graves and statues. Afterwards we went to the navy underground headquarters, where we went to undergound tunnels that the locals had to build for the Japanese mainlanders. Finally, we went to Beit Shalom, where we were warmly greeted with Israeli songs, food and presents. We really enjoyed their presence and the students had a chance to practice their Japanese with the local Okinawans! They were nice enought to offer us a ride back to our guesthouse, where we got ready for the next day.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s